reklama

Technológie obrábania pôdy a zakladania porastov ozimín

Letné a jesenné obdobie patrí z hľadiska rozsahu a významu prác v poľnohospodárstve k najvýznamnejším ročným obdobiam, nakoľko popri zbere úrody predchádzajúceho hospodárskeho roka sa súčasne zakladá aj úroda pre hospodársky rok nasledujúci. Zároveň je to aj obdobie, kedy je možné naposledy sa zamyslieť nad tým, aký technologický systém obrábania pôdy a sejby sa bude používať v podniku pri zakladaní novej úrody ozimín.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Ak sa pri tom v podniku ešte uvažuje aj o kúpe nového sejacieho stroja, je rozhodovanie o to zložitejšie. Výber technológie totiž už nie je len o sejbe samotnej, ale s postupujúcim dôrazom sa úspory a minimalizáciu operácií predsejbového obrábania pôdy ide o nákup, ktorý ovplyvní veľkú časť pestovateľskej technológie a môže prispieť aj k významným finančným úsporám.

V súčastnosti sa u nás vyskytuje niekoľko pestovateľských technológií. Predovšetkým je to technologia konvenčná( klasická), ktorej rozhodujúcou operáciou je orba, po ktorej nasleduje predsejbové spracovanie pôdy a sejba uskutočňovaná klasickou sejačkou. Aj napriek určitým nedostatkom, o ktorých sa zmienime ďalej, konvenčná technológia obrábania pôdy v našich podmienkach zatiaľ poskytuje najväčšiu univerzálnosť a istotu hospodárenia. Vo všeobecnosti platí, že použitie pluhu má význam predovšetkým pri odstraňovaní zaburinenia pozemkov a a fytosanitárnych dôvodov. Jeho použitím sa čiastočne eliminujú aj nedostatky vo výžive a ochrane rastlín, avšak na úkor vyšších vstupov energie( predovšetkým vo forme spotrebovanej nafty) a spotreby ľudskej práce.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Postupne sa rozširujúce moderné technológie obrábania pôdy vychádzajú z nových poznatkov výskumu pôdy a požiadaviek na optimálny fyzikálny stav pôdy. Tento výskum ukazuje, že pre väčšinu pestovaných plodín intenzívne nakyprená pôda nie je najvhodnejším prostredím. Naopak, v úsilí zabezpečiť hlboké spracovanie pôdy. dochádza často pri vykonavaní kypriacich operácií na súdržných pôdach, ale väčšine pôd v suchom období, k vytváraniu hrúd, ktoré je potom potrebné drobiť ďalšími opakovanými operáciami na prijateľnú štruktúru vhodnú na zasiatie plodiny. Pritom dochádza jednak z zvýšeným stratám vody z pôdy a jednak k sústavnému intenzívnemu utláčaniu pôdy kolesami traktorov. Zároveň veľký počet pracovných operácií pri obrábaní pôdy má za následok vysokú spotrebu nafty a ľudskej práce. Vyššie spomínaná vysoká energetická náročnosť obrábania pôdy pluhom s odhrňovačkou v kombinácií s pomerne nízkou produktivitou práce, podieľaním sa na silnejšej erozií pôdy, ako aj na zhutňovaní dna brázdy kolesami traktora pri orbe, sú predmetom neustálej kritiky a hľadania vhodnejších postupov zakladania úrody. Aj z uvedených dôvodov sa v posledných rokoch aj v našich podmienkach významne rozšírili rôzne systémy technológií obrábania pôdy. Hlavným dôvodom pre ich zavádzanie je najmä snaha o redukciu pôdnej erózie, uchovanie pôdnej vlahy, udržanie úrodnosti pôdy a jej vlastností, redukcia prejazdov po pôde s cieľom úspory pohonných hmôt. Významnú skupinu plodín, pri ktorých boli v posledných rokoch zaznamenané výrazné zmeny v pestovateľskej technológií, predstavujú obilniny. Vďaka komplexnej ponuke výkonných herbicídov a kvalitnej sejacej technike je dnes možné pestovať obilniny aj pri redukcii obrábacích zásahov, alebo pri sejbe do neobrobenej pôdy.

Peter Choma

Peter Choma

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujuci človek, otec, poľovník a hubár Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu