Zneužívanie detí a posilňovanie kompetencií

Autor: Peter Choma | 7.5.2013 o 14:03 | (upravené 7.5.2013 o 14:09) Karma článku: 7,83 | Prečítané:  3097x

Deti sa obeťami týrania alebo zneužívania stávajú hlavne preto, lebo ich nikto nenaučil rozvíjať stratégie sebaochrany, ani to, že o takýchto veciach nemajú mlčať, ale sa majú niekomu zdôveriť. Ako sa chrániť pred nebezpečenstvami sveta môžu deti naučiť jednak rodičia, či iní vychovávatelia. Deti, ktoré poznajú preventívne techniky, nie sú menej ohrozené, ale majú viac informácií a zároveň si viac dôverujú. Pri prevencii nie je žiadny špeciálny návod na ochranu dieťaťa, ale existujú určité pravidlá, ktoré by sa mali dodržiavať.

Deti, ktoré musia neustále poslúchať, to urobia aj vtedy, keď im niekto robí alebo od nich vyžaduje niečo nepríjemné. Preto je pre dieťa jednou z dôležitých skúseností možnosť povedať „nie“ rodičom alebo iným dospelým. Musia byť presvedčený, že na to majú právo a ostatní dospelí toto ich právo podporia.

 

Keď je dieťa sexuálne zneužité, len málo to súvisí s tým, čo päť- či šesťročné vie o tom, ako deti vznikajú a prichádzajú na svet . Napriek tomu je dôležité, aby dieťa poznalo názvy pohlavných orgánov, a aby vedelo slovami vyjadriť sexuálne konanie. Nijaké dieťa by nemalo mať pocit, že sa o „niečom takom“ nerozpráva. Deti sú prirodzene sexualitou priťahované. Skúmajú svoje vlastné telo a veľmi skoro zistia, ako si priviesť potešenie.

Pomoc zneužitému dieťaťu

Ak sa dozvieme, že dieťa v našom okolí bolo sexuálne zneužívané, v prvom rade by sme sa nemali prenáhliť, ale radšej zvážiť podanie trestného oznámenia. V tomto prípade je dôležité zistiť, či dieťa zvládne policajný výsluch, ktorý môže na dieťa pôsobiť zaťažujúco. Preto treba v individuálnom prípade spolu s odborníkom preskúmať, či je oznámenie zmysluplné, ako ho dieťa zvládne a aké sú iné možnosti ochrany. Najskôr by sme mali vyhľadať radu a podporu v poradni. Tak isto je nevyhnutné aj vyšetrenie u lekára. Ak zostane sexuálne zneužitie bez zásahu, posilňuje sa ďalšie poškodzovanie dieťaťa, ale aj ľahostajnosť a nevšímavosť spoločnosti k tomuto problému.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.


Už ste čítali?